Atrakcje - Dawniej wodopój, dzisiaj zabytek – studnie miejskie w Kazimierzu

Dawniej wodopój, dzisiaj zabytek – studnie miejskie w Kazimierzu

 Dawniej wodopój, dzisiaj zabytek – studnie miejskie w Kazimierzu
 
Najpopularniejsze pocztówki czy obrazki ukazujące Kazimierz Dolny prawie zawsze ukazują stojącą w centralnym punkcie kazimierskiego ryneczku zabytkową studnię miejską. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że to nie jedyny tego typu obiekt w nadwiślańskim miasteczku.

Serce miasteczka – Zdrój uliczny nr 1
 
Zacznijmy jednak od tej najważniejszej, wspomnianej już i stanowiącej symbol Kazimierza studni. Jej historia liczy kilkaset lat – pierwsza, różniąca się od dzisiejszej studnia pojawiła się w tym miejscu już w XVI wieku, kiedy miastem zarządzał możny ród Firlejów. W wieku XIX, kiedy postanowiono ponumerować punkty ujęcia wody w mieście, otrzymała nazwę „Zdroju ulicznego nr 1”, co świadczyło o ważnej roli, jaką odgrywała w życiu mieszkańców miasta.
 
W tym samym czasie zainstalowano w niej znacznie ułatwiającą pobieranie wody pompę abisyńską, która przetrwała aż do lat 80. XX wieku. Ważny dla historii studni okazał się rok 1913, kiedy to znany architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz zajął się jej przebudową. To dzięki niemu obiekt wzbogacił się o drewniany daszek i obudowę.

Mniej znane, równie urocze
 
Dziełem tego samego twórcy są mniejsze, utrzymane w tym samym stylu studnie w innych częściach miasteczka. Jak do nich trafić? Jedna z nich znajduje się w pobliżu przedszkola na ul. Lubelskiej, która odchodzi od rynku w kierunku wschodnim. 
 
Najmniejszą i najbardziej ukrytą przed oczami turystów studnię spotkamy zaś przy ul. Krakowskiej – aby tam dotrzeć, należy wychodząc z rynku przeciąć ul. Nadrzeczną i kierować się dalej na zachód ul. Klasztorną aż do Krakowskiej. Obie mniejsze studnie przeszły gruntowną modernizację w roku 2012.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.