Atrakcje - Ślady bolesnej historii - cmentarze żydowskie w Kazimierzu

Ślady bolesnej historii - cmentarze żydowskie w Kazimierzu

 Niespotykanie harmonijnemu współżyciu ludności polskiej i żydowskiej we wschodnich miasteczkach Rzeczpospolitej kres położyły okrucieństwa II wojny światowej. Dzisiaj po kazimierskich Żydach pozostały właściwie tylko cmentarze…
 
Ślady kirkutu w szkolnym płocie
 
…a właściwie ich ślady. Najstarszy kirkut powstał w Kazimierzu prawdopodobnie w XVI wieku, kiedy to prawnie zarejestrowano tutaj gminę żydowską. W dokumentach zachowała się data wzniesienia nieistniejącej dziś już syngagogi – 1536 – brak jednak informacji o ufundowaniu cmentarza. Mieścił się na krańcach ul. Lubelskiej, jednak już na początku wojny spotkał go okrutny los. Naziści, wkraczając do miasteczka, zupełnie go zdewastowali. 
 
Dziś o jego wielowiekowej obecności w kazimierskim krajobrazie świadczy jedynie kilka macew. Aby je obejrzeć, należy z rynku wejść na ul. Lubelską i kierować się na wschód aż do budynku szkoły. Żydowskie groby odnajdziemy w kamiennym ogrodzeniu placówki oświatowej.
 
Mała Ściana Płaczu
 
Drugi z kazimierskich cmentarzy żydowskich jest znacznie młodszy. Założony został w roku 1851 na gruntach, które gmina żydowska otrzymała od Motka Herzberga. Niemcy nie oszczędzili i tego miejsca. Zachowało się w całości tylko kilkadziesiąt macew.  Kilkadziesiąt lat po tragedii Holocaustu spoczywający tu zmarli zostali jednak godnie uczczeni.
 
Lata 70. przyniosły bowiem zwrot w historii kirkutu przy ul. Czerniawy (przedłużenie ul. Lubelskiej w kierunku południowym). Udało się odkopać kilkaset macew i utworzono z nich na terenie cmentarza swoiste lapidarium. Monument projektu Tadeusza Augustynka nawiązuje kształtem do Ściany Płaczu, świętego miejsca judaizmu w Jerozolimie.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.