Atrakcje - Warowna pamiątka po Piastach – ruiny zamku w Kazimierzu

Warowna pamiątka po Piastach – ruiny zamku w Kazimierzu

Największym dobrodziejem Kazimierza Dolnego był oczywiście król Kazimierz Wielki, od którego imienia miasteczko wzięło swoją nazwę. Miejscem związanym z nim najbliżej był zaś jego zamek, dzisiaj niestety pozostający w ruinie.
 
Baszta ojca…
 
Zabudowania znajdują się na gęsto porośniętym bujną roślinnością Wzgórzu Zamkowym, dumnie górującym nad miasteczkiem. Co ciekawe, zamek kazimierski nie jest spójną całością. Dość dobrze zachowane ruiny baszty znajdują się bowiem ok. 19 m ponad poziomem tzw. zamku dolnego, w odległości ok. 180 m od niego.
 
Baszta, mająca charakter obronny, została zresztą wzniesiona wcześniej – jej fundatorem był Władysław Łokietek. Grube na ponad 4 m mury dawniej zapewniały bezpieczeństwo kryjącym się w nim strażnikom, dzisiaj skutecznie chronią przed upałem wytrwałych turystów, którzy tutaj dotrą. Wieża, wysoka na ponad 20 m, widoczna jest z każdego punktu w Kazimierzu Dolnym.
 
… i zameczek syna
 
Zamek dolny to zaś fortyfikacja ufundowana przez syna Łokietka, Kazimierza Wielkiego. Powstał w roku 1341 i miał służyć celom obronnym miasteczka. W okresie renesansu został przebudowany z inicjatywy Mikołaja Firleja. Niestety, nie przetrwał najazdu Szwedów w połowie XVII wieku. Od tamtej pory funkcjonuje jako ruina, dziś dostępna dla zwiedzających.
 
Aby dotrzeć do ruin zamku z centrum, należy z rynku skierować się w ulicę Zamkową i spacerować wygodną ścieżką pod górę około 10 minut. W sezonie (od maja do października) można zwiedzać ruiny w godzinach 9-18 po zakupie biletów wstępu (normalny – 2,20 zł, ulgowy – 1,60 zł), poza sezonem jest to zaś możliwe w „słoneczne weekendy” między 11 a 15.
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.