Atrakcje - Tajemnice zamku Esterki - Bochotnica
Tajemnice zamku Esterki - Bochotnica
Chociaż uwaga zwiedzających skupia się głównie na Kazimierzu Dolnym, Bochotnica, wieś położona zaledwie kilka kilometrów dalej, też ma się czym pochwalić. To tutaj znajdują się ruiny jednej z najbardziej tajemniczych budowli w tej części kraju…
Niewiele z dawnej świetności
Zamek w Bochotnicy został wzniesiony w XIV wieku na dość trudno dostępnym wzgórzu w pobliżu rzeki Bystra, prawdopodobnie przez władającą tutejszymi terenami rodzinę Firlejów. Był to niewielki, kamienny budynek na planie wieloboku. W późniejszym czasie powstała druga, 3-kondygnacyjna budowla z kamienia i cegły.
Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego i opuszczony na kilka wieków, zamek został na nowo odkryty w latach 60. XX wieku dzięki staraniom ambitnej pani architekt z Wrocławia, Ewy Różyckiej. Niestety, okazało się, że do dziś przetrwały tylko dwa fragmenty murów. Mimo to całkiem spora liczba turystów decyduje się odwiedzić Bochotnicę. Dlaczego?
Król i Esterka – średniowieczne lovestory
Ściąga ich tutaj romantyczna legenda. Podanie głosi, że król Kazimierz Wielki, będąc już w podeszłym wieku, szaleńczo zakochał się w młodej Żydówce imieniem Estera. Zameczek miał zostać wzniesiony specjalnie z myślą o niej, by władca mógł odwiedzać ją tutaj, spacerując specjalnym, tajnym tunelem ze swojej siedziby w Kazimierzu.
Dane historyczne stoją jednak w wyraźnej sprzeczności z tą opowieścią. Akta własności głoszą, że zamek ten nie był nigdy własnością królewską, zawsze należał do rycerstwa, więc nie mógł służyć miłosnym celom Kazimierza. Mimo to dawną warownię w Bochotnicy zwyczajowo nazywa się „zamkiem Esterki” i tak już chyba pozostanie na zawsze…
- Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póniejszą ich analizę.
- Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
- Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów". - Aby zminimalizować schowek, kliknij na
- Aby ukryć schowek, kliknij na
- Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek na górze strony lub w dolnej części, po lewej stronie.