O Kazimierzu


Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko na Lubelszczyźnie malowniczo położone nad Wisłą. Niesamowita atmosfera tego miejsca ściąga tu turystów z całej Polski i nie tylko. Charakterystyczna renesansowa zabudowa z wapienia czyni tutejszy rynek prawdziwym cudem architektury. Otaczające miasteczko romantyczne wąwozy oraz rozległy bulwar wiślany to raj dla spacerowiczów. Kazimierz Dolny leży 50 km na zachód od Lublina...

Teoria i historia

Wielu ludzi sądzi, że Kazimierz Dolny swoją nazwę zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu. W rzeczywistości jednak nazwa ta jest znacznie starsza i pochodzi od księcia Kazimierza Sprawiedliwego. To on w roku 1181 istniejącą tu młodą osadę przekazał siostrom norbertankom, które z wdzięczności dla darczyńcy nazwały ją Kazimierzem. Przydomek „Dolny” pojawił się trochę później dla odróżnienia tego osiedla (położonego w dolnym biegu Wisły) od podkrakowskiego Kazimierza (znajdującego się w górnym biegu rzeki). Co ciekawe, oba Kazimierze stały się później miejscami zamieszkanymi głównie przez ludność żydowską.

Król Kazimierz Wielki również miał jednak swój wielki wkład w rozwój miasteczka. To on wybudował tu zamek obronny, przez co znacznie podniósł rangę miejscowości. Prawdziwy rozkwit Kazimierz przeżył jednak w czasach jagiellońskich. Złoty wiek polskiego handlu zbożem i konieczność spławiania go w dół Wisły uczyniły z Kazimierza bardzo ważny punkt na szlaku handlowym, co sprawiło, że miasto szybko się bogaciło. Wtedy też powstały piękne renesansowe kamieniczki ze zdobnymi fasadami i imponującymi attykami, które podziwiać można do dzisiaj.

Najbardziej znanym zabytkiem Kazimierza Dolnego, który koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając miasteczko, jest kościół farny pod wezwaniem św. Jana i św. Bartłomieja. Istnieje w tym samym miejscu od 1325 r., zaś pod koniec XVI w. nadano mu dzisiejszy, renesansowy kształt. Wewnątrz znajdują się jedne z najstarszych organów w Polsce (datowane na 1620 r.) oraz przepiękny barokowy ołtarz.

Od 2007 co roku w pierwszym tygodniu sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Cieszy się on dużym prestiżem wśród osób związanych z filmem, co roku przyciąga do Kazimierza tysiące fanów dużego ekranu, a także prawdziwe gwiazdy.


Kazimierz Dolny dzisiaj – oczami turystów:

Kazimierz Dolny to miejsce, gdzie można się wyciszyć jak mało gdzie. Od dawna ma opinię miasteczka artystów – chętnie przyjeżdżali i przyjeżdżają tu literaci, muzycy, często odbywają się tutaj malarskie plenery... Coś tu widocznie jest w powietrzu, że lepiej się tu tworzy :) Ale ta artystyczna atmosfera udziela się także zwykłym turystom – można się tu spokojnie zatrzymać, pomyśleć i odetchnąć od szarej codzienności.

Kazimierz położony jest w świetnym miejscu – niby troszkę dziki, z daleka od wszystkiego, jakby we własnym świecie, wciśnięty gdzieś między lessowe wąwozy w dolinie Wisły... Ale przecież tak naprawdę wszędzie stąd blisko. Z Lublina to tylko niecała godzinka drogi samochodem (ok. 50 km), a z Warszawy można tu dojechać w dwie godziny (ok. 140 km). To duża zaleta dla tych, którzy chcieliby spędzić weekend w pięknym miejscu i nie chcą tracić zbyt wiele czasu w drodze.

W letnie weekendy jest tu trochę tłoczno. Nic dziwnego, bo upały znacznie lepiej znosi się w wąskich uliczkach z wapienia, z którego powstała większość budynków w centrum Kazimierza. To raj na gorące dni – wieje od nich chłodem, poza tym długo trzymają wilgoć, więc powietrze jest dużo bardziej rześkie niż gdzie indziej. Jest tu zresztą naprawdę sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Warto na przykład wspiąć się na wzgórze, gdzie mieszczą się ruiny zamku i baszty z XIV w. Zbudowano je z wapienia podobnie jak kamieniczki w dole miasta, więc i tu ma się wrażenie naturalnej klimatyzacji :) Bilet kosztuje ok. 3 zł, a widok, jaki się stąd rozpościera na miasteczko i dolinę Wisły jest naprawdę bezcenny.

Niektórzy tak planują urlop, by zawitać do Kazimierza podczas jednego z najlepszych polskich festiwali filmowych – Dwa Brzegi. Odbywa się on zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. Szczególnie pięknie jest jednak w Kazimierzu jesienią. Trudno opisać słowami ilość kolorów, jakie przybiera tu roślinność, słonecznych refleksów – trzeba by chyba być poetą, których tutaj zresztą nie brakuje :) Podobnie jak zakochanych, którzy często wybierają Kazimierz Dolny, by spędzić tu ważne dla siebie rocznice czy po prostu romantyczny weekend we dwoje.

Kazimierz Dolny zawsze znajduje się wysoko w rankingach na ulubione miejsce weekendowego odpoczynku mieszkańców Warszawy i nie tylko. Nie dziwi to nikogo, kto był tu chociaż raz – o każdej porze roku Kazimierz zachwyca, pociąga i zaskakuje. Zawsze żal stąd wyjeżdżać i ciągle chciałoby się tu wracać...

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.